Sağlınız için Sevgiyle
Özenle Çalışıyoruz

Sağlınız için Sevgiyle
Özenle Çalışıyoruz

Sağlınız için Sevgiyle
Özenle Çalışıyoruz

Anasayfa / Birimlerimiz

BİRİMLERİMİZ


Allerji Testleri

Yama testi (Patch Test) nedir?

Bazı deri alerjilerinin tespit edilmesi için kullanılan bir alerji testidir. Deriye temas eden maddelerden hangisinin alerji yaptığının ayırt edilmesini sağlar.

Yama testi nasıl ve nerede yapılır?

Sırtınıza veya kolunuzun iç kısmına şüphelenilen maddeleri içeren küçük kutucuklar yapıştırılır. Bu maddeler 48 saat süreyle cildinizle temas halinde kalırlar. 48 saat sonra maddeler çıkarılır ve cevap doktorunuz tarafından değerlendirilir. İlk değerlendirmeden 48 saat sonra bir kez daha değerlendirilir ve varsa alerji belirlenir. Bu test hastanelerde dermatoloji ve alerji kliniklerinde uygulanabilir.

 

 

Kimlere yama testi yapılabilir?

Cildinde sık sık ekzema gelişen kişilerde alerjiden şüphelenilirse bu test uygulanabilir.

Ne tür maddelere karşı alerji olabilir?

Kozmetikler, makyaj malzemeleri, kıyafetlerimize renk vermek için kullanılan maddeler, deterjanlar, şampuanlar, duş jelleri,  temizlik malzemeleri, kokular , nikel, deri kıyafet ve ayakkabılar vs. gibi pek çok madde uzun dönemde kişilerde alerji gelişimine neden olabilirler.

Test sırasında ve öncesinde nelerden kaçınmalıyım?

Maddelerin cildinize temas ettiği 48 saat süreyle ve sonraki 48 saat testin uygulandığı bölgeyi yıkamamanız gereklidir. Aşırı terlemeden ve sürtünmeden kaçınmalısınız çünkü maddeler deriye yeterince temas etmeyebilirler.

 

 

    

 

 

Prick test nedir, nasıl yapılır?

 

  Prick test kişinin Tip I allerjisinin bulunduğu maddelerin test edilmesini sağlayan bir testtir. Atopik dermatit, allerjik rinit-astım-konjuktivit gibi durumlarda faydalıdır. Ürtiker (kurdeşen) hastalığında ise  az sayıda hastada ipucu vermektedir. Özellikle solunumsal alllerjenler, yiyecek alerjileri bu testle saptanabilmektedir.

 

 Deriye yüzeyel bir çizik atıldıktan sonra (kanatmayacak seviyede) damlatılan allerjene reaksiyon gösterip göstermediği deriden okunmaktadır.

 

 

 

 Doğada binlerce allerji oluşturan madde mevcuttur. Deri testlerinde ise belli sayıda  maddeye allerjik olunup olunmadığı test edilmektedir. Test edilen maddeler insanlarda en sık allerjiye sebeb olan maddelerdir. Ama yine de hastaların yaklaşık yarısında alerjiye, testte bulunmayan maddeler sebep olmakta ve test sonuçları yardımcı olmamaktadır. Bu yüzden hastaların günlük hayatlarını iyice gözden geçirip hastalığa sebep olan maddeyi kendilerinin tespit etmesi oldukça önemlidir.