Sağlınız için Sevgiyle
Özenle Çalışıyoruz

Sağlınız için Sevgiyle
Özenle Çalışıyoruz

Sağlınız için Sevgiyle
Özenle Çalışıyoruz

Anasayfa / Birimlerimiz

BİRİMLERİMİZ


Bilgisayarlı Mammografi

Bilgisayarlı Mammografi

Mammografi, düşük dozlu ve yüksek yoğunluklu X ışınları kullanılmasıyla, yüksek çözünürlüklü ayrıntılı görüntü oluşturan özel bir röntgen incelemesidir. Meme dokusu plastik iki plaka arasına sıkıştırılıp sabitleştirildikten sonra her memenin iki yönlü mammografi filmleri çekilmektedir. Hastanemizde Siemens Mammomat 300 mammografi cihazı kullanılmaktadır.

Meme kanserinin çok yaygın olup meme kanserinin tedavisi ancak erken tanıyla mümkündür. Meme kanserinin erken teşhisinde en etkin yöntem tarama mammografileridir. Dünya sağlık örgütü hiçbir şikayeti olmasa bile, 40 yaşından itibaren, her kadının yılda bir tarama amaçlı mammografi çektirmesini önermektedir. Kontrol amaçlı mammografi çektiren kadınlar önceki tetkiklerini de yanlarında bulundurmalı ve eski filmlerin yeni çekilen mammogramlarla kıyaslanmasına olanak sağlamalıdır.

Ultrasonografi ve fizik muayene ile birlikte uygulandığında mamografinin doğru tanı oranı %90’nın üzerine çıkmaktadır. Bu nedenle mammografi ile birlikte ultrasonografi de eş zamanlı olarak yapılmalıdır. Hastanemizde mammografi çekilen hastalarımıza gereklilik halinde ultrasonografi önerilmekte ve yapılmaktadır.