Sağlınız için Sevgiyle
Özenle Çalışıyoruz

Sağlınız için Sevgiyle
Özenle Çalışıyoruz

Sağlınız için Sevgiyle
Özenle Çalışıyoruz

Anasayfa / Birimlerimiz

BİRİMLERİMİZ


Koltuk Altı Terlemesi

 

 

Koltuk altı terlemesi şikayeti olanlarda, koltuk altı bölgesinde aşırı ıslaklık söz konusudur. Koltuk altından damlayacak şekilde terleme artışı olabilir. Genel olarak, koltukaltı  terlemesine deodoranlar ve losy

onlar fayda etmez. Koltuk altı terlemesi sorunu olan kişilerde, yanı sıra avuç içi ve ayak tabanı aşırı  terlemeleri mevcut olabilir. Sadece koltuk altı terleme şikayeti de olabilir.

 

Terleme, vücudun ısısını ve tuz oranını  ayarlayarak, vücudu dengeleyen bir sistemdir. Ancak koltuk altı terlemelerinde, vücudun dengesi için gerekli olanın çok üstünde terleme artışı söz konusudur. Kıyafetlerde ıslak görünüm ve  terlemeye bağlı giysilerin  renklerinde bozulma problemi olabilir. Giysilerde ıslak halkalar oluşur. Bazı kişiler günde iki-üç kez gömlek değiştirilebilir. Ipek gibi hassas kıyafetleri giymek zorlaşabilir.  Bu tür durumlar kişide sosyal açıdan rahatsızlık yaratır.

 

Koltuk altı terleme nedenleri

 

Koltuk altı terlemesinin nedeni, sempatik sinir sisteminin aşırı uyarılmasıdır. Bu kişinin yapısıyla ilgilidir.  Stres ve  gerginlik koltukaltı terleme şikayetini çok artırabilir. Şikayet genel olarak ergenlik çağında başlar. Koltuk altı terlemesine  guatr, kansızlık gibi  iç hastalıklarının eşlik ettiği pek görülmez. 

 

Koltuk altı terleme tedavisi

 

Koltuk altı terlemesine çözüm, terleme kesici aliminyumlu losyonlar, iyintoforez, botox (botoks) ve cerrahi yöntemler olabilir. Günümüzde en çok tercih edilen yöntemler botox ve cerrahi tedavilerdir. 

 

Koltuk altı botox (botoks) tedavisi

 

Koltuk altı terleme tedavisinde botox (botoks) yöntemi 2004 yılında FDA tarafından kabul edilmiştir. Koltuk altı botox (botoks)  tedavisinde, terleyen bölgeye ortalama 20-30 nokta halinde küçük miktarlarda botox (botoks) verilir. Botox (botoks)  uygulamasından önce ilaç sulandırılır. Sulandırılan botox (botoks), ikiye bölünerek her iki koltuk altına uygulanır. 15 gün sonra eğer terleme devam ediyorsa nişasta unuyla iyot testi yapılarak terleyen bölge tespit edilir. Terlemesi devam eden bölgelere, ilaveten botox (botoks) verilebilir. Koltuk altı terlemelerinde botox (botoks)  tedavisi çok kısa sürer. Uygulama öncesinde anestezik krem uygulanırsa acı pek hissedilmez. Işlem sonrası beklenen önemli bir yan etki yoktur. Koltuk altı terlemesi şikayetinde  botox (botoks)  etkisi ortalama 6-12 ay arasında değişebilir.